Kij w mrowisko
Czy dekret PKWN o przeprowadzeniu reformy rolnej jest niekonstytucyjny
Kij w mrowisko
RYS. JACEK FRANKOWSKI
JÓZEF FORYSTEK
Dzisiaj, przy nieskrępowanych możliwościach rzeczowej analizy aktów prawodawczych, można pokusić się o obiektywną ocenę legalności dekretu PKWN. Sprawa jest o tyle ważna, że na jego podstawie wciąż wydawane są decyzje administracyjne oraz orzeczenia sądowe.
Moim zdaniem dekret PKWN z 6 września 1944 r. o przeprowadzeniu reformy rolnej (tekst jedn. Dz. U. z 1945 r. nr 3, poz. 13 z późn. zm.; dalej: dekret PKWN) jest sprzeczny z konstytucją, a tym samym nie mógł i nie może stanowić podstawy pozbawienia obywateli ich mienia. Natomiast grunty rolne, które zostały nadane rolnikom w latach czterdziestych, są ich własnością, ale nie na podstawie dekretu, lecz ustawy z 26 października 1971 r. o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych (Dz. U. nr 27, poz. 250 z późn. zm.), porządkującej stosunki własnościowe na wsi. Prezentowany pogląd, choć kontrowersyjny, może być zaczątkiem dyskusji na temat hierarchii źródeł prawa i legalności ustaw nacjonalizacyjnych ogłoszonych po II wojnie światowej, a także stosowania po 1989 r. przepisów jawnie sprzecznych z konstytucyjną zasadą państwa prawnego. Dopiero rzetelna analiza problemu pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta