Środki przymusu bezpośredniego pod kontrolą sądu
Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich po zmianach
Środki przymusu bezpośredniego pod kontrolą sądu
PRZEMYSŁAW JAGOSZ
Mylenie nieletniego z małoletnim prowadzi do nieporozumień w kwestii stosowania środków przymusu bezpośredniego.
Sejm 21 lipca 2000 r. znowelizował ustawę z 26 października 1982 r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (dalej - upn). W toku debaty sejmowej pewne wątpliwości wzbudziły przepisy dotyczące stosowania środków przymusu bezpośredniego wobec nieletnich umieszczonych m. in. w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, warto więc przybliżyć te rozwiązania.
Przede wszystkim przepisy upn dotyczą tylko nieletniego, a zatem osoby:
- która między 13 a 17 rokiem życia popełniła czyn karalny,
- która nie ukończyła 18 lat i wykazuje przejawy demoralizacji, np. udział w grupach przestępczych, włóczęgostwo czy uprawianie nierządu,
- wobec której są wykonywane środki wychowawcze lub poprawcze - nie dłużej jednak niż do ukończenia przez nią 21 lat (art. 1 § 1 upn).
Nieletniego, który wszedł w konflikt z prawem lub przejawia objawy demoralizacji, można m. in. poddać nadzorowi kuratora, umieścić w placówce opiekuńczo-wychowawczej, a w najpoważniejszych wypadkach w zakładzie poprawczym.
Przepisów upn nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta