Felietony Mojego Prawa
- Encyklopedia
- Pamiętaj, że
- §§§
- Adwokat rodzinny
- Z sądowego lamusa ENCYKLOPEDIA
Obrona konieczna (1)
Z punktu widzenia prawa karnego to reakcja na bezprawny zamach, wyłączająca bezprawność czynu. Zamach nie musi zmierzać do odebrania komuś życia lub przynajmniej zdrowia, obronę konieczną można zastosować, nawet gdy zagrożone jest mienie albo mir domowy. Nie można jednak o niej mówić, gdy odpiera się akcję mieszczącą się w granicach prawa (gdy policjant wyciągnął broń, ścigając schwytanego na gorącym uczynku). Nie można też tłumaczyć w ten sposób działania na zapas (ktoś w obawie, że zostanie okradziony, przygotował pod oknem śmiertelną pułapkę). Zamach musi być rzeczywisty i bezpośredni.
Nie mogą się powoływać na obronę konieczną uczestnicy bójki, chyba że ktoś interweniuje, by ją zakończyć. Istotą tej instytucji jest działanie godzące w dobra napastnika, nie osób trzecich. Obrona musi być współmierna do zamachu. Znaczy to, że nie może być ani zbyt gwałtowna, ani wymierzona przeciw niewspółmiernie wyższym dobrom (nie można zabić, broniąc się przed popchnięciem, wolno natomiast - odpierając bezprawny gwałt na osobie). Nie znaczy to, że dobra zagrożone (broniącego się i napastnika) muszą być identyczne; dysproporcja nie może być tylko rażąca. Nie wymaga się również od zaatakowanego, by uciekał
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta