Orlęta niezgody
Zaproponowany przez Radę Miejską Lwowa kompromis odrzucają i ukraińscy nacjonaliści, i strona polska
Orlęta niezgody
Cmentarz Orląt Lwowskich coraz mniej przypomina rozkopany plac budowy
FOT. PIOTR KOŚCIŃSKI
PIOTR KOŚCIŃSKI
ze Lwowa
Do dramatycznego zaostrzenia się sytuacji wokół rekonstrukcji Cmentarza Orląt Lwowskich doszło nieoczekiwanie. Gdy wydawało się, że podpisany w Warszawie protokół międzyrządowy zakończy sprawę po myśli strony polskiej, własne decyzje podjęła lwowska Rada Miejska. Jej zdaniem są one kompromisowe, według strony polskiej - nie do przyjęcia. Odezwali się też ukraińscy nacjonaliści - twierdzą, że rada zdradziła interesy narodowe.
Cmentarz Orląt Lwowskich coraz mniej przypomina rozkopany plac budowy. Położony centralnie grób pięciu nieznanych żołnierzy przykrywają kwiaty. Schody przy katakumbach są już wyłożone kamieniem, ale figury aniołów, które winny być zamocowane u góry katakumb, leżą schowane wewnątrz. Na większości krzyży nie ma jeszcze żadnych napisów. Przed godziną trzecią, na pierwszej zmianie, intensywnie pracują grupy robotników Energopolu. Jednak po południu na cmentarzu pracuje już bardzo nieliczna ekipa.
Problemy Cmentarza Orląt interesują we Lwowie przede wszystkim polityków urzędujących w ratuszu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta