Nie rezygnujmy przedwcześnie
Nie rezygnujmy przedwcześnie
Mohamed ElBaradei
Światowa Rada Energii (World Energy Council) oszacowała, że w ciągu najbliższych 50 lat zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie trzykrotnie. W nadchodzących latach wiele państw będzie musiało podjąć decyzje dotyczące natury i zakresu nowych inwestycji w dziedzinie wytwarzania energii. Na decyzje te będzie wpływać przede wszystkim preferowanie niskich cen i szacunek ryzyka, problem narodowej niezależności energetycznej, a także ochrona środowiska.
W najbliższych dwóch dziesięcioleciach energetyka jądrowa przypuszczalnie zostanie powszechnie uznana za jedną z niewielu opcji, zdolnych do sprostania wielkiemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną przy praktycznie zerowej emisji gazów cieplarnianych, odpowiedzialnych za zmiany klimatu.
Jednak przewidywania Międzynarodowej Agencji Energetyki Atomowej, opierające się na scenariuszach "business as usual" (kiedy sprawy idą podobnym trybem jak obecnie), wskazują, że udział energetyki jądrowej, wyrażony jako ułamek globalnej produkcji energii, spadnie do około 13 proc. w roku 2010 oraz do około 10 proc. w roku 2020. Dzieje się tak przede wszystkim z powodu widocznego w wielu krajach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta