Wynagrodzenie radcy na etacie kontrolowane przez sąd
Gdy strona wygrywającą żąda zwrotu kosztów procesu
Wynagrodzenie radcy na etacie kontrolowane przez sąd
Sąd może kontrolować wysokość żądanego przez stronę wynagrodzenia radcy prawnego zatrudnionego przez nią na podstawie umowy o pracę, jeśli przekracza ono stawki minimalne określone w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 12 grudnia 1997 r. w (Dz. U. nr 154, poz. 1013 ze zm.).
Takie wyjaśnienie zawiera uchwała Sądu Najwyższego z 12 września 2000 r.
Jest to rozstrzygnięcie istotne dla kieszeni przegrywających procesy cywilne z przeciwnikami reprezentowanymi przez radców prawnych zatrudnionych na etacie, a także - choć z innych powodów - dla stron reprezentowanych przez takich pełnomocników. Uchwała oznacza, że sąd w niektórych wypadkach może przyznać tym drugim od strony przeciwnej wynagrodzenie radcy znacznie niższe niż żądali.
Przypomnijmy: zgodnie z art. 98 § 1 kodeksu postępowania cywilnego przegrywający sprawę obowiązany jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony, czyli koszty procesu. Przegrywającym jest powód, którego żądanie nie zostało uwzględnione,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta