Zarząd zwykły i niezwykły
Kodeks cywilny a ustawa o własności lokali
Zarząd zwykły i niezwykły
WIKTOR E. ŁYSZCZAK
Przepisy kodeksu cywilnego dotyczące współwłasności mogą ułatwić zrozumienie instytucji zarządów uregulowanych w ustawach: z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz. U. nr 85, poz. 388 z późn. zm.); z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2000 r. nr 46, poz. 543).
Wprawdzie art. 201 k.c. nie definiuje, co to jest zarząd zwykły, ale przyjmuje się, że chodzi o czynności niezbędne do prowadzenia prawidłowej gospodarki i zachowania rzeczy w stanie nie pogorszonym. Taka definicja nie zawsze jest wystarczająca, ponieważ o tym, co należy do zwykłego zarządu nieruchomością, decydują konkretne stosunki i wola współwłaścicieli (oczywiście przy akceptacji osoby, która decyduje się na przyjęcie zarządu).
Charakterystyczną cechą zarządu zwykłego jest podejmowanie czynności za zgodą większości współwłaścicieli, a nie jednomyślnie. Druga cecha to przyznanie każdemu ze współwłaścicieli legitymacji procesowej, gdy chce wymusić czynność, którą uważa za potrzebną. W tym celu będzie się domagać od sądu upoważnienia do dokonania tej czynności.
Inaczej jest z przekroczeniem zwykłego zarządu. Tutaj decyduje jednomyślność współwłaścicieli (art. 199 k.c.). Jeśli jej nie ma,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta