Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawda o Peenemünde

04 listopada 2000 | Plus Minus | JN
źródło: Nieznane

PRZED POSIEDZENIEM POLSKO-BRYTYJSKIEJ KOMISJI HISTORYKÓW

Meldunki wywiadu AK wywarły wpływ rozstrzygający w sporach, które toczyły się wśród Anglików

Prawda o Peenemünde

(C) ARCHIWUM DOKUMENTACJI MECHANICZNEJ

ZNISZCZENIE URZĄDZEŃ I PROTOTYPÓW ORAZ ŚMIERĆ KONSTRUKTORÓW I SPECJALISTÓW SPRAWIŁA, ŻE PIERWSZE V1 I V2 SPADŁY NA LONDYN DOPIERO PO LĄDOWANIU WOJSK SPRZYMIERZONYCH W NORMANDII

JAN NOWAK-JEZIORAŃSKI

Minęły trzy lata od chwili, gdy upomniałem się w radio i w prasie o uznanie przez Anglików przemilczanego przez nich polskiego wkładu do zwycięstwa nad Niemcami. Przypomniałem nasze postulaty wobec dawnego sojusznika w lutym ubiegłego roku. Sprawa podniesiona została przez premiera Jerzego Buzka. Jego interwencja spotkała się z pozytywnym odzewem ze strony angielskiej.

Symbolicznym gestem uznania, że Enigma była polskim prezentem, ofiarowanym Anglii i Francji w przededniu wybuchu wojny, stało się uroczyste wręczenie przez księcia Kentu polskiej rekonstrukcji Enigmy premierowi Jerzemu Buzkowi. Było to dzieło Mariana Rejewskiego i jego dwóch kolegów.

Aktem dobrej woli ze strony Anglików było także przyjęcie postulatu premiera Buzka i powołanie wspólnej komisji historyków i archiwistów polskich i brytyjskich....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2156

Spis treści
Zamów abonament