Solidarność z Budapesztem
Polskie transporty z krwią i pomocą medyczną przyleciały na Węgry jako pierwsze - już 26 października
Solidarność z Budapesztem
JANOS TISCHLER
W dniu 23 października 1956 roku w Budapeszcie odbyła się wielka demonstracja, której uczestnicy domagali się - idąc śladem przemian w Polsce - "węgierskiej drogi" do prawdziwego socjalizmu. W tamtych warunkach na początku tylko o tym mogła być mowa!
Ówczesne kierownictwo partyjne z Erno Gero na czele - następcą Matyasa Rakosiego, odwołanego ze stanowiska pierwszego sekretarza węgierskiej partii komunistycznej w lipcu tego samego roku - przeciwstawiło się postulatom i wezwało na pomoc wojska radzieckie. Wybuchła rewolucja, zaczęły się walki o niepodległość Węgier. Po paru dniach nowy premier Imre Nagy przyjął najważniejsze postulaty narodu, a dotychczasowe wydarzenia nazwał powstaniem narodowym. Wojska sowieckie wycofano ze stolicy. Rewolucja zwyciężyła, społeczeństwo węgierskie poparło nowy rząd z Imre Nagyem na czele. Została rozwiązana znienawidzona służba bezpieczeństwa - AVH. Wprowadzono system wielopartyjny, zapowiedziano tajne i wolne wybory, zniesiono system obowiązkowych dostaw.
Moskwa jednak nie zgodziła się na "stracenie Węgier" i 31 października na Kremlu zapadła ostateczna decyzja o drugiej interwencji, o stłumieniu rewolucji węgierskiej. Znalazł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta