Referendum lokalne: nawet z inicjatywy pięciu osób
Samorząd terytorialny
Referendum lokalne: nawet z inicjatywy pięciu osób
W referendum lokalnym głosowanie może dotyczyć zarówno konkretnych rozstrzygnięć mieszczących się w zakresie właściwości danej jednostki samorządu terytorialnego, jak i odwołania jego organu stanowiącego. W tej formie rozstrzyga się np. o samoopodatkowaniu na cele publiczne.
Obowiązująca od 4 listopada ustawa o referendum lokalnym (Dz. U. nr 88, poz. 985) zastąpi ustawę z 11 października 1991 r. o referendum gminnym i umożliwi przeprowadzanie tego typu głosowań w jednostkach samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. Dojść do niego może z inicjatywy: organu stanowiącego jednostki; grupy liczącej co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy lub powiatu lub co najmniej 5 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców województwa.
W sprawie odwołania organu stanowiącego przed upływem kadencji występują - rzecz jasna - tylko ww. grupy mieszkańców. Nie mogą jednak tego proponować ani przed upływem 12 miesięcy od dnia wyborów albo od ostatniego referendum w tej sprawie, ani gdy data wyborów przedterminowych przypada w ostatnim półroczu ich kadencji.
W jednej sytuacji przeprowadzenie referendum jest obligatoryjne: gdy gmina chce się samoopodatkować na cele publiczne, mieszczące się w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta