Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatki

04 listopada 2000 | Prawo | AR

Podatki

  • Gdy czynność nie podlega ustawie
  • Ryczałtowcy bez inwestycyjnej
  • Jak liczyć podatek od sprzedaży
  • Odpowiedzi na listy ROZMOWA

    Tomasz Michalik, doradca podatkowy w spółce Ernst & Young

    Gdy czynność nie podlega ustawie

    Kilka tygodni temu pisaliśmy w "Rz", że Sąd Najwyższy w wyroku z 5 października uznał, iż podatnik wykonujący czynności nie podlegające VAT nie może odliczyć podatku naliczonego zapłaconego przy nabyciu towarów i usług związanych z wykonywaniem tych czynności. Jest to rozstrzygnięcie dość kontrowersyjne.

    TOMASZ MICHALIK: Jak wynika z ustnego uzasadnienia wyroku, SN faktycznie uznał za niedopuszczalne odliczenie, gdy czynność w ogóle nie podlega ustawie o VAT. Jest to rozstrzygnięcie przeciwne do wyroków wydawanych wcześniej przez SN, a także kilku orzeczeń Naczelnego Sądu Administracyjnego. Przykładem wyrok SN z 4 listopada 1998 r. (sygn. akt III RN 77/98), w którym sąd ten stwierdził, iż wszelkie ograniczenia prawa do odliczenia muszą wynikać wprost z ustawy. Tymczasem art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT przewiduje, iż odliczenie nie jest możliwe przy zakupach związanych z działalnością zwolnioną. Nie mówi natomiast nic o związku z czynnościami w ogóle nie podlegającymi opodatkowaniu. Sąd uznał też, iż ograniczenie odliczenia z art. 20

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2156

Spis treści
Zamów abonament