Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatki i NIP

11 grudnia 2000 | Małe i Średnie Przedsiębiorstwa | KJ

Jak rozwiązać sprawy podatków, rachunkowości, numerów, kodeksu pracy i rejestrowania umów

Podatki i NIP

Fakt, że spółki cywilne nie będą od 1 stycznia 2001 r. przedsiębiorcami, nie oznacza, że do celów podatkowych nie będą traktowane jako podmioty. Do rozliczeń w podatku VAT podatnikiem jest i nadal będzie spółka, a nie wspólnicy.

Z kolei do celów podatku dochodowego podatnikiem byli i nadal będą wspólnicy spółki cywilnej, a nie sama spółka. Ale jednocześnie - jak już zwracaliśmy uwagę w "Rz" z 1 grudnia br. ("Korekty w systemie rejestracji przedsiębiorców") - trudno sobie wyobrazić, by każdy ze wspólników miał oddzielnie prowadzić np. książkę przychodów i rozchodów lub ewidencję środków trwałych.

Z tych też względów w 2001 r., do celów podatkowych, podatnikiem będzie nadal spółka cywilna, chociaż przedsiębiorcami będą jej wspólnicy. Tadeusz Zajm z Departamentu Organizacji Skarbowości Ministerstwa Finansów uważa, że konieczne jest zachowanie prawa do używania NIP przez spółki cywilne.

Co do samych wspólników spółki cywilnej, to każdy z nich już dziś ma odrębnie nadany numer NIP. Od nowego roku wspólnicy spółek cywilnych będą musieli do celów identyfikacyjnych posługiwać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2186

Spis treści
Zamów abonament