Idee wciąż poszukiwane
"Solidarność" a przyszłość zjednoczonej Europy
Idee wciąż poszukiwane
FILIP GAWRYŚ
Czy "Solidarność" lat dziewięćdziesiątych stała się więźniem własnej historii, chcąc odgrywać tę samą co kiedyś rolę? Jak Europa ocenia dziś, z perspektywy czasu, ruch "Solidarności"? Co jego dziedzictwo może wnieść do jednoczącej się Europy? To tylko niektóre wątki dyskusji, która odbyła się w weekend w Szczecinie podczas konferencji "Ruch ÇSolidarnośćČ a przyszłość zjednoczonej Europy", zorganizowanej m.in. przez Fundację Uniwersytetu Europejskiego oraz Instytut Niemiec i Europy Północnej.
Działacze pierwszej "Solidarności" z dzisiejszym ruchem skupionym wokół NSZZ "Solidarność" nie mają już prawie nic wspólnego: Bogdan Lis, Jan Rulewski czy Bogdan Borusewicz związali się z Unią Wolności. Andrzej Celiński trafił do SLD, Jan Olszewski założył Ruch Odbudowy Polski.
Mimo że drogi działaczy "Solidarności" rozeszły się, przez lata transformacji ustrojowej sztandar związku był łakomym kąskiem w walce politycznej. Przed laty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta