Pod kontrolą: wstępną, bieżącą i następczą
Projekt ustawy o organizmach zmodyfikowanych genetycznie
Pod kontrolą: wstępną, bieżącą i następczą
JOANNA WRONA
Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o organizmach zmodyfikowanych genetycznie (tzw. GMO) należy do ustaw dostosowawczych, bezpośrednio i całościowo implementujących ustawodawstwo wspólnotowe do polskiego porządku prawnego. Ustawy te kierowane są na specjalną ścieżkę legislacyjną i rozpatrywane przez sejmową Komisję Prawa Europejskiego.
Projekt jest całkowicie nową regulacją, służącą wprowadzeniu zasad bezpiecznego stosowania organizmów, w których materiał genetyczny został zmieniony w inny sposób niż w drodze naturalnego rozmnażania bądź krzyżowania. Celem tej regulacji jest, aby żadne przedsięwzięcie techniczno-genetyczne nie było przeprowadzone bez prewencyjnej - wstępnej, bieżącej i następczej kontroli. Nowoczesna biotechnologia pozwala bowiem zmieniać za pomocą odpowiednich technik cechy wielu organizmów, a jednocześnie ich wartość użytkową, co może stwarzać niebezpieczeństwa dla zdrowia ludzi i środowiska.
W obecnym stanie prawnym zagadnienia wykorzystania nowoczesnej biotechnologii i inżynierii genetycznej w zakresie GMO objęte są tylko częściowo ustawą o ochronie i kształtowaniu środowiska z 1980 r. i przepisami rozporządzenia ministra ochrony środowiska,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta