W cieniu Jedwabnego
W cieniu Jedwabnego
RYS. PAWEŁ GAŁKA
PAWEŁ MACHCEWICZ
Nie ulega wątpliwości, że książka Jana T. Grossa i wywołana nią dyskusja to jedno z najważniejszych wydarzeń kilku ostatnich lat w polskich sporach o przeszłość. "Sąsiedzi", a także wcześniejsza o dwa lata (i prawie niezauważona) "Upiorna dekada" dotykają spraw najistotniejszych dla Polaków, konstytuujących obraz nas samych w tak kluczowym przedmiocie, jak okupacja niemiecka i sowiecka, postawy społeczeństwa polskiego wobec Niemców i Żydów, stosunek Polaków do holokaustu.
Trudno się dziwić, że kwestie te mimo upływu kilkudziesięciu lat rozpalają do białości emocje. Ich ilustracją było niedawne spotkanie w Instytucie Historii PAN poświęcone książce Grossa, w którym uczestniczyło sto kilkadziesiąt osób. Było to wydarzenie niezwykłe, przede wszystkim ze względu na niebywałą temperaturę sporu, którego uczestnicy pod koniec już niemal tylko krzyczeli na siebie bądź płakali.
Czy jest zatem szansa, żeby o książkach Grossa rozmawiać spokojnie, uwzględniając argumenty inne niż własne?
Fakty i pytania
Spróbujmy zrekonstruować zarówno najważniejsze fakty, jak i pytania, na które na razie nie ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta