Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stare po nowemu

14 grudnia 2000 | Millenium | KK
źródło: Nieznane

Do odkopania wciąż jeszcze pozostało więcej, niż zdołali dotychczas odkopać archeolodzy

Stare po nowemu

RYS. MAREK ADAMIK

Krzysztof Kowalski

"Ponieważ Kościół składa się z boskiego elementu i elementu ludzkiego, ten ostatni powinien zostać ujawniony z całkowitą otwartością i rzetelnością; jak powiedziano w Księdze Hioba: "Nie potrzebuje Bóg naszej obłudy"" (z encykliki De Rerum Novarum Leona XIII).

Z elementu boskiego lub - jak kto woli - przyrodniczego składa się planeta Ziemia, jej oblicze też kształtował element ludzki i powinien zostać ujawniony z całą rzetelnością. Nowa wiara współczesnego świata - NAUKA - rodząca się w błyskawicznym tempie, dla wielu nieoczekiwanie, na naszych oczach, nie potrzebuje naszej obłudy. Narzędziem jej zwalczania będzie w XXI wieku archeologia. Jako dyscyplina uniwersytecka istnieje już, lekko licząc, półtora stulecia i pora jej wydorośleć, pora przestać podnosić larum z powodu odkopania średniowiecznej studni w Pułtusku czy pieca garncarskiego koło Igołomi. Czas na wielkie odkrycia.

Ależ oczywiście, że takie rzeczy już miały miejsce. Wydobycie z przeszłości zgasłych cywilizacji Egipcjan, Sumerów, Hetytów, Inków, odnalezienie Troi, Knossos, Myken, Kartaginy, Biskupina, przywrócenie światowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2189

Spis treści
Zamów abonament