Uchwała Sądu Najwyższego - Izby Karnej z dnia 13 grudnia 2000 r. (sygn. akt I KZP 40/2000)
Uchwała z dnia 13 grudnia 2000 r. (sygn. akt I KZP 40/2000)
Sąd Najwyższy Izba Karna w Warszawie na posiedzeniu w sprawie P. C. i S. G., po rozpoznaniu, przekazanego na podstawie art. 441 §1 k.p.k., przez Sąd Okręgowy w Elblągu, postanowieniem z dnia 14 września 2000 r., sygn. II Ka 370/2000, zagadnienia prawnego wymagającego zasadniczej wykładni ustawy:
Czy orzeczenie obowiązku naprawienia wyrządzonej przestępstwem szkody przewidziane w art. 46 kk dopuszczalne jest w formie zobowiązania solidarnego w wypadku współsprawstwa dwóch lub więcej osób?
uchwalił
udzielić następującej odpowiedzi:
Orzeczenie środka karnego, przewidzianego w art. 46 §1 k.k. dopuszczalne jest również w postaci solidarnego zobowiązania współsprawców przestępstwa do naprawienia wyrządzonej szkody, w całości albo w części.
U Z A S A D N I E N I E
Wątpliwości Sądu Okręgowego w Elblągu dotyczące możliwości nałożenia na współsprawców obowiązku solidarnego naprawienia szkody, nawiązują do prezentowanego w piśmiennictwie poglądu, że orzeczenie środka karnego w postaci naprawienia szkody przez współsprawców solidarnie może być uznawane za niedopuszczalne, bowiem nie da się pogodzić z charakterem karnoprawnego obowiązku naprawienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta