Państwo opiekuńcze i tak nie przetrwa
Referendum w Szwecji
Państwo opiekuńcze i tak nie przetrwa
Obawa przed utratą świadczeń społecznych jest głównym czynnikiem, mogącym doprowadzić do negatywnego wyniku referendum z 13 listopada, które ma zadecydować o przystąpieniu Szwecji do Unii Euro pejskiej. Jeżeli jednak "nie" rzeczywiście z wycięży, to będzie to przede wszystkim z wycięstwo złudzeń, ponieważ model państwa o piekuńczego został po -grzebany już ćwierć wieku temu przez kryzys finansów publicznych, integrację gospodarki światowej i zmianę szwedzkiego społeczeństwa, które staje się coraz bardziej i ndywidualistyczne.
We współczesnej postaci szwedzki model rozwoju gospodarczego wykrystalizował się w 1938 r. , kiedy to związki zawodowe zawarły po raz pierwszy z rządem o gólnokrajowe porozumienie płacowe. Od tego czasu coroczne trójstronne negocjacje między pracodawcami, pracownikami a przedstawicielami władz miały służyć takiemu podziałowi owoców wzrostu gospodarczego, który jednocześnie zapewni niskie bezrobocie, dobre płace, wysoki poziom świadczeń socjalnych i takie ulokowanie nadwyżki kapitału, które spowoduje szybki wzrost dochodu narodowego. Rządowi udawało się przy tym utrzymywać dyscyplinę finansów publicznych i niski wskaźnik i nflacji....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta