Co po Dengu
Chiny przed zmianą warty
Co po Dengu
Krzysztof Darewicz z Pekinu
Deng Xiaoping -- chociaż nie pełni dziś żadnych stanowisk państwowych i partyjnych -- faktycznie kieruje polityką wewnętrzną i zagraniczną Chińskiej Republiki Ludowej na mocy tajnej uchwały, przyjętej przez Komitet Centralny Komunistycznej Partii Chin w roku 1987. W ostatnich tygodniach, powołując się na dobrze poinformowane źródła, tokijski dziennik "Yomiuri Shimbun" podał, że Deng Xiaoping, z powodu pogarszającego się stanu zdrowia, przekazuje władzę Jiang Zeminowi, sekretarzowi generalnemu Komitetu Centralnego KPCh. W poprzednim numerze dodatku "Plus Minus" opublikowaliśmy pierwszą część artykułu naszego korespondenta z Pekinu Krzysztofa Darewicza o drodze Denga na szczyty władzy i sposobie kierowania tym najludniejszym państwem świata. Dzisiaj druga część artykułu, w której opisane zostały ostatnie lata sprawowania władzy przez Denga i nakreślono kilka możli -wych scenariuszy wydarzeń po spodziewanym całkowitym wycofaniu się Denga z życia politycznego. (Red. )
Od czasu historycznej wyprawy na Południe, w początkach 1992 roku, gdzie ogłosił swój reformatorski manifest-testament, Deng Xiaoping już prawie nie pojawia się publicznie. No cóż, jest po prostu coraz starszy, a każde takie pojawienie się jest olbrzymim, wymagającym wyreżyserowania każdego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta