Historia Jakuba Lotha i jego brata
Zapomniana powieść Aleksandra Wata
Historia Jakuba Lotha i jego brata
Włodzimierz Bolecki
"Ucieczka Lotha" jest niewątpliwie najmniej znanym u tworem Aleksandra Wata. Chociaż Wat opublikował jego dwa obszerne fragmenty i chociaż wiele o sób wiedziało, że pisarz długo pracował nad powieścią pod takim tytułem, to jednak w krótce o tym tekście całkiem zapomniano. W powojennym przypomnieniu tej powieści, w wydaniu z roku 1988, wydawca zamieścił już tylko jej pierwszy, opublikowany przez Wata fragment i nawet rodzina pisarza nie zdawała sobie sprawy, że powieść, którą Wat przygotowywał, była znacznie większą całością. Nie wspomniał o tym nawet sam jej autor, gdy w swoich zapiskach pamiętnikarskich -- w "Moraliach" i w "Kartkach na wietrze" -- opowiadał o okolicznościach pracy nad "Ucieczką Lotha".
W końcu lat o siemdziesiątych archiwum Wata, znajdujące się dotąd pod opieką żony pisarza, Oli Watowej, w jej paryskim mieszkaniu przy ulicy Nicolas Houel, zostało zakupione przez Bainecke Library w Yale University i odtąd stało się częścią tamtejszego zbioru poloników. W roku 1991 prof. Tomas Venclova, który w Yale University przygotowywał wówczas rozprawę o twórczości Aleksandra Wata i przeprowadzał kwerendę archiwum Bainecke Library, odnalazł maszynopis "Ucieczki Lotha" z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta