Dylematy transformacji: gospodarka w cieniu polityki
Spuścizna rządów komunistycznych w Polsce i władzy wojskowych w Brazylii przynosi podobne problemy
Dylematy transformacji: gospodarka w cieniu polityki
Polska od pięciu lat dokonuje politycznej i ekonomicznej przebudowy. Brazylia miesiąc temu wybrała nowego prezydenta -- Fernando Henrique Cardoso -- który już jako minister finansów uruchomił program gospodarczej stabilizacji i obiecuje prowadzić go dalej. Plan Cardoso, mający na celu zduszenie inflacji, przyniósł pierwsze sukcesy, ale nikt nie ma wątpliwości, że to dopiero początek drogi. Dlaczego dysponujący największymi możliwościami kraj Ameryki Południowej -- dziewiąta potęga gospodarcza świata -- ciągnie się w ogonie liberalnych reform, które na przełomie lat 80. i 90. objęły niemal cały kontynent? Czy można porównywać procesy politycznej i ekonomicznej transformacji, jakimi podlegają dzisiaj Polska i Brazylia?
Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczestnicy polsko-brazylijskiego seminarium zorganizowanego w końcu października na Uniwersytecie w Sao Paulo. Ton nadawali ekonomiści, ale nie u nikano również tematyki politycznej. Prof. Eduardo Gianetti da Fonseca opóźnienie modernizacji Brazylii tłumaczył w ielkością kraju i skalą jego problemów. I nną przeszkodę stanowi długotrwałość gospodarczych anomalii -- przede wszystkim inflacji -- co rodzi fenomen...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta