Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

12 listopada 1994 | Plus Minus | KG MR

Informacje

Zwierciadło elit

Jakie są dziś i jakie będą jutro polskie elity? To temat, który pragniemy podjąć szerzej na naszych łamach. Chcemy zastano -wić się, jakie były tradycje tych elit, jaka była ich rola i rzeczywiste wpływy na postawy i wybory społeczne -- zarówno w odleglejszej przeszłości, jak i 45-leciu PRL. A także jaka jest obecnie ich kondycja. Na czym polega erozja ich autorytetu, o której mówi się w ostatnich latach. A może jesteśmy świadkami procesu transformacji tradycyjnego oblicza polskiej elity? Czy mogą aspirować do tego miana przedstawiciele nowych ośrodków władzy i pieniądza, czy nadal przynależeć będzie ono przede wszystkim do intelektualistów, ludzi nauki i kultury, do "jajogłowych"?

Oto pytania, które -- jak uważamy -- można i trzeba postawić. Warto też poznać aktualne oblicze eli t za granicą, zarównow państwach postkomunistycznych, gdzie zapewne występują zbliżone do naszych problemy, jak i w rozwiniętych demokracjach Zachodu, gdzie po pewnym kryzysie, tradycyjne elity nadal, jak się wydaje, aspirują do przywództwa moralnego swoich społeczeństw. W cyklu "Z wierciadło elit" publikowaliśmy wypowiedzi A ndrzeja W. Pawluczuka i prof. Jana Jerschiny. Dziś publikujemy szkic o elitach współczesnych Niemiec. (Red. )

Władcy pojęć

ę w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 321

Spis treści
Zamów abonament