Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przeświadczeni o własnej nieomylności

12 listopada 1994 | Plus Minus | MU

W odwecie Piłsudski przeprowadził zwycięski przewrót majowy, Lech Wałęsa tryumfalną kampanię prezydencką

Przeświadczeni o własnej nieomylności

Mariusz Urbanek

Déja vu jest znanym od dawna psychologom dojmującym uczuciem, że sytuacja, w której się znaleźliśmy, miała już raz w przeszłości miejsce. Że przeżywamy po raz kolejny te same wydarzenia, które kiedyś się już wydarzyły. Że musieliśmy już wcześniej znać ludzi, których teraz poznajemy powtórnie.

Na porównywanie Józefa Piłsudskiego i Lecha Wałęsy zmarnowano już bardzo wiele atramentu. Zgadza się sporo. Nie tylko wąsy i miłość do dzieci, czy niełatwy charakter oraz zamiłowanie do nieskomplikowanych rozrywek umysłowych: w jednym przypadku pasjansów, w drugim krzyżówek (bo akurat wypady na rybki prezydenta Wałęsy mają odpowiednik raczej w słynnych polowaniach Stanisława Wojciechowskiego na wiewiórki) . Podobnie też pisano ich polityczne życiorysy: zrazu działalność konspiracyjna W ałęsy w Wolnych Z wiązkach Zawodowych, które niewiele różniły się o d PPS-u Piłsudskiego (nawet i ch pisma nosiły ten sam tytuł -- "Robotnik'") , później jawny bunt przeciw zaborcy, internowanie, wreszcie przyniesiona krajowi niepodległość. Potem charyzmatyczne przywództwo i nagłe odsunięcie od wpływów. Ten sam błąd...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 321

Spis treści
Zamów abonament