Dochody z nie ujawnionych źródeł przychodów
Dochody z nie ujawnionych źródeł przychodów
Jacek Kulicki
Każdy, kto osiąga dochody, obowiązany jest część z nich oddać Skarbowi Państwa. To przymusowe świadczenie pieniężne podmiotu zobowiązanego (np. osoby fizycznej) na rzecz podmiotu uprzywilejowanego (Skarbu Państwa) jest podatkiem; osoby oddające część swych dochodów -- podatnikami; zobowiązanie do o ddania o kreślonej części dochodu (zapłacenia określonej kwoty podatku) -- zobowiązaniem podatkowym.
Wszystkie te kwestie reguluje ustawa z 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1993 r. nr 108, poz. 486 oraz nr 134, poz. 646) . Stanowi ona w art. 2 ust. 2, że obowiązek podatkowy w konkretnym podatku określa ustawa.
Taką jest np. ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. nr 90, poz. 416, nr 134, poz. 646 i z 1994 r. nr 43, poz. 163) . Poddaje ona opodatkowaniu wszelkie dochody obywateli, bez względu na rodzaje źródeł przychodów, z których zostały osiągnięte, z wyjątkiem tych z działalności rolniczej, gospodarki leśnej, podlegających opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn oraz wynikających z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy.
Mimo że opodatkowaniu podlegają wszystkie dochody, niezależnie od źródeł ich pochodzenia, art. 10 ust. 1 ustawy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta