Długi rosną lawinowo
Długi rosną lawinowo
To już było - komentarz
Ani Ministerstwo Zdrowia, ani Ministerstwo Finansów nie ma aktualnych danych o stanie zadłużenia samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Optymiści twierdzą, że zobowiązania placówek służby zdrowia wobec wierzycieli nie przekraczają miliarda złotych. Inni szacują je na półtora miliarda.
Pod koniec 1998 roku służba zdrowia była zadłużona w przybliżeniu na osiem miliardów złotych. Zmiana tej sytuacji była jednym z podstawowych haseł wprowadzanej w 1999 roku reformy. - W pierwszym roku nowego systemu rzeczywiście placówki pilnowały dyscypliny - przyznaje Krystyna Czarniecka, zastępca dyrektora Departamentu Organizacji Ochrony Zdrowia Ministerstwa Zdrowia. Jednak po roku dyscyplina zaczęła się wyraźnie rozluźniać. Dyrektorzy szpitali jako przyczynę zadłużania wskazują zbyt niskie kontrakty, jakie oferują im kasy chorych.
Jednak to nie jedyna przyczyna katastrofalnej sytuacji części placówek (części, bo są i takie, które nie tylko nie mają długów, ale zdołały nawet wypracować zysk). Powolne zmiany w całym sektorze publicznej służby zdrowia i dalekie od doskonałości zarządzanie konkretnymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta