Złote zasady spadku bezrobocia
Złote zasady spadku bezrobocia
Stopa bezrobocia we Francji wynosi teraz 9 procent i stale się zmniejsza. Czy są jakieś warunki, które trzeba spełnić, by bezrobocie zaczęło spadać?
JACQUES MAIRE: W 1995 roku Francja potrzebowała wzrostu PKB na poziomie 2 procent rocznie, aby powstawały nowe miejsca pracy. Potem francuski PKB urósł o 1,5 procent rocznie i bezrobocie spadało. W ubiegłym roku PKB wzrósł o 3,2 proc. i udało się nam stworzyć pół miliona nowych miejsc pracy. Ale to nie było możliwe wówczas, kiedy gospodarka rozwijała się w tempie 5-6 procent.
Po raz kolejny przekonaliśmy się, że nie wystarczy sam wzrost gospodarczy czy dobra sytuacja międzynarodowa. Teraz już wiemy, że są złote zasady: trzeba dać ludziom pieniądze, żeby praca się opłacała, a innym dać zachętę, żeby jej poszukali. Potrzebne jest również zaufanie i konsumentów i pracodawców. I te wskaźniki właśnie trzeba śledzić ze szczególną starannością. Wówczas władze wiedzą, jak przeorientować wydawanie pieniędzy publicznych, aby dotarły tam, gdzie są najbardziej potrzebne. We Francji sprawdziło się skrócenie czasu pracy, ale: ostrzegam, nie chodzi o to, aby ludzie pracowali mniej, tylko podzielili się miejscami pracy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta