Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Santiago pięć razy tańsze niż Warszawa

05 marca 2001 | Ekonomia | AL AP

Finanse i budownictwo Listy zastawne i banki hipoteczne

Santiago pięć razy tańsze niż Warszawa

ANDRZEJ LASKOWSKI

ADAM PIETRASIK

Historia Banku Rozwoju Budownictwa Mieszkaniowego (Bud-Banku) potwierdza tezę, że właściciel państwowy rzadko potrafi zdobyć się na podjęcie trudnych decyzji. Zmarnowana została okazja do zbudowania silnego banku hipotecznego, a tym samym wsparcia budownictwa mieszkaniowego.

Bud-Bank miał być bankiem uniwersalnym, specjalizującym się w finansowaniu budownictwa. Przełomowa okazała się dla Bud-Banku decyzja o powierzeniu mu Funduszu Hipotecznego. Składać się on miał ze środków rządu amerykańskiego i polskiego oraz USAID - specjalnego funduszu pomocowego. Łącznie kwota zgromadzonych środków powinna wynieść 500 mln dolarów. W praktyce fundusz "skurczył" się najpierw do 50 mln USD, potem do 25 mln USD.

Przyczyn niepowodzenia tego programu jest kilka. Bank nie mógł bezpośrednio udzielać kredytów z zasobów Funduszu Hipotecznego, a musiał korzystać z pośrednictwa podmiotów uczestniczących w programie. Dodatkowo wzrastała przez to cena i tak już drogiego kredytu. Ostatecznie Fundusz Hipoteczny usunięto z Bud-Banku i przeniesiono do Banku Gospodarstwa Krajowego.

Pojawiła się idea...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2255

Spis treści
Zamów abonament