Prawo łaski
Prawo łaski
Prawo łaski przysługujące głowie państwa nie znajdowało się w centrum zainteresowania opinii publicznej. Nie było też często przedmiotem publikacji prasowych. Ostatnio to się zmieniło, bo dziennikarze ujawnili zastosowanie prawa łaski wobec poszukiwanego obecnie niebezpiecznego gangstera. Ukazano także opinii publicznej skalę zjawiska.
Zarówno prezydent Wałęsa, jak i prezydent Kwaśniewski w czasie trwania pierwszej kadencji zastosowali prawo łaski ponad 3 tys. razy. Przeciętnie więc prezydent podpisuje dziennie dwie takie decyzje. Prasa podała również, że i inni przedstawiciele tzw. gangu pruszkowskiego i wołomińskiego skorzystali z prawa łaski za czasu kadencji prezydenta Wałęsy. Nastąpił także przeciek do prasy z prowadzonego dochodzenia, że dwaj byli wysocy urzędnicy Kancelarii Prezydenta mieli przyjąć łapówki za załatwienie ułaskawienia gangstera. Trudno się więc dziwić, że opinia publiczna zainteresowała się problemem. Wydaje się celowe przypomnienie istoty prawa łaski, aby wyeliminować związane z tą instytucją nieporozumienia.
Prawo łaski należy do prerogatyw władzy prezydenckiej. Konstytucja odnosi się do niego dwukrotnie. W art. 139 nadaje prezydentowi kompetencję stosowania prawa łaski oraz jej ograniczenie wobec osób skazanych przez Trybunał Stanu. Prezydent nie może więc ułaskawić np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta