Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jeśli masz sumienie...

05 marca 2001 | Publicystyka, Opinie | PS

Jaką cenę można zapłacić w Chinach za wydawanie niezależnego pisma literackiego - los Bei Linga

Jeśli masz sumienie...

Po opuszczeniu Chin w 1988 r. Bei Ling założył "Tendencję", znaczące chińskie pismo literacko-kulturalne. Podczas swej ostatniej podróży do kraju został aresztowany, osądzony i skazany na więzienie. Na skutek międzynarodowej akcji, prowadzonej przez Seamusa Heaneya, Arthura Millera, Nadine Gordimer i Czesława Miłosza, Bei Ling został niespodziewanie uwolniony i wyrzucony z kraju. Poniżej drukujemy fragmenty jego relacji z tego okresu.

Chińskie więzienie jest przerażające. Dzień po dniu oczy, uszy i serce człowieka stają się świadkami zła i przemocy, dokonujących się w bezpośredniej bliskości, od której nie ma ucieczki. Moje uwięzienie nastąpiło niezwykle gwałtownie. Nie przewidziałem, jaką cenę można zapłacić w Chinach za wydawanie niezależnego pisma literackiego. Nie jestem jednak herosem: im jestem starszy, tym chętniej podziwiam bohaterów z innych stron, zamiast iść w ich ślady.

Moją celę stanowił prostokąt o powierzchni trzydziestu kilku metrów kwadratowych. W jednym kącie znajdowały się zlew oraz dziura w podłodze służąca za toaletę, po drugiej stronie umieszczono podest do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2255

Spis treści
Zamów abonament