Klasy w sieci
Klasy w sieci
GRAżYNA BłASZCZAK
Oszczędność czasu i pieniędzy oraz szansa na zaplanowanie rozwoju kwalifikacji zawodowych pracowników to argumenty zwolenników szkolenia przez Internet. Wirtualna edukacja może najwyżej uzupełniać tradycyjne szkolenia stacjonarne - przekonują inni.
Podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przez Internet są na razie zainteresowane tylko prywatne firmy szkoleniowe. W publicznym systemie oświaty kształcenie na odległość właściwie nie istnieje. Ministerstwo Edukacji Narodowej nie dysponuje żadnymi danymi na ten temat, nie jest też w stanie nadzorować działalności firm kształcących dorosłych poprzez sieć. Przepisy nie normują również kwalifikacji kadry, która naucza przez Internet. MEN ogranicza się jedynie do zabraniania używania nazwy uniwersytet wobec szkoleń prowadzonych w sieci.
Zdaniem profesora Józefa Półturzyckiego z Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego, wieloletnie zaniedbania w dziedzinie edukacji dorosłych na odległość możemy nadrobić jedynie po wstąpieniu do Unii Europejskiej, kiedy będą nas obowiązywały unijne przepisy i rozwijane tam formy edukacji dorosłych.
- Kształcenie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta