Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Złoty słabszy

11 kwietnia 2001 | Ekonomia | ZK
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Rynek pieniężny Europa czeka na obniżkę stóp procentowych

Złoty słabszy

  • Gwałtowny wzrost kursów w USA

    Są spore szanse, że Europejski Bank Centralny obniży dziś stopy procentowe. EBC jest już ostatnim z wielkich banków centralnych, który w tym roku nie zmienił oprocentowania. Rynek oczekuje na redukcję o co najmniej 0,25 pkt. proc., optymiści liczą nawet na 0,5 pkt. Tymczasem polski rynek w optymistycznym nastroju przygotowuje się do świąt i wydłużonego weekendu.

    EBC okazał w tym roku wyjątkową odporność na presję rynku i komentarze analityków. Ani razu nie zdecydował się na obniżenie stóp procentowych mimo wyraźnych oznak pogorszenia koniunktury w Europie i rosnących obaw przed negatywnym wpływem spowolnienia gospodarczego w Ameryce. Inne banki centralne, w tym ostatnio Bank Anglii, dwukrotnie już "przeceniły" kredyty. Amerykański Fed stopy przyciął nawet 3-krotnie, a rynek czeka na czwartą redukcję. W przypadku EBC istotniejszy okazał się cel zmniejszenia inflacji niż ożywienia zwalniającej gospodarki.

    Pobożne życzenia

    Po kilkakrotnym rozczarowaniu, tym razem większość analityków spodziewa się obniżki stóp. We wtorek inwestorów spotkał jednak kolejny zawód. Najpierw jeden z głównych doradców ekonomicznych EBC

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2288

Spis treści
Zamów abonament