Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

O poprawności słów parę

11 kwietnia 2001 | Moja Kariera | MB
źródło: Nieznane

Sztuka mówienia (8)

O poprawności słów parę

RYS. PAWEŁ GAŁKA

Dobre mówienie kojarzy nam się z mówieniem wyraźnym i słyszalnym. Wiemy jednak wszyscy, że jeśli ktoś mówi nawet dość wyraźnie, głośno i do rzeczy, a nie jest poprawny, tzn. nie przestrzega reguł rządzących naszym językiem, trudno mu zasłużyć na miano autorytetu.

Istnieją środowiska, w których dbałość o poprawność językową jest szczególna (np. kręgi uniwersyteckie) i wszelkie niedopatrzenia, niedoskonałości natury językowej będą zauważone natychmiast. Warto poświęcić trochę czasu na to, by przyswoić sobie zasady użycia i odmiany wyrazów (i nie mówić np.: mam znajomych w Jabłonnej [popr. w Jabłonnie], albo: muszę wziąść się do pracy [popr. wziąć], albo: wiesz, że oni zaadaptowali to dziecko? [popr. zaadoptowali]), a także zapoznać się z regułami składniowymi języka (aby np. nie budować takich zdań: Wychodząc z pracy, uciekł mi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2288

Spis treści
Zamów abonament