Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

A jednak sąsiedzi

11 kwietnia 2001 | Publicystyka, Opinie | JT
źródło: Nieznane

JEDWABNE

Demaskatorskie w zamierzeniu artykuły Tomasza Strzembosza nie podważają ani jednego zdania mojej książki

A jednak sąsiedzi

Jan Tomasz Gross

Powiem od razu: artykuły Tomasza Strzembosza i Piotra Gontarczyka, które ukazały się tydzień temu w "Życiu" ("Mijanie się z faktami" i "Gross przemilczeń") i w "Rzeczpospolitej" ("Inny obraz sąsiadów"), wbrew sensacyjnym zapowiedziom ("Gross mija się z prawdą", "Gross pominął to, co nie pasowało mu do z góry założonej tezy") nie zawierają niczego, co mogłoby zmienić ogólną tezę przedstawioną w książce "Sąsiedzi", poszczególne ustalenia albo tok narracji.

Jedwabne z lotu ptaka. Zdjęcie wykonane na początku lat 50.

W Jedwabnem i - jak dzisiaj już wiemy po emisji telewizyjnej filmu dokumentalnego Agnieszki Arnold "Sąsiedzi" - w pobliskim Radziłowie oraz w Wąsoszy tłum polskich mieszkańców tych miasteczek i okolicznych wsi zamordował wszystkich swoich sąsiadów Żydów, których udało mu się dopaść. W Radziłowie i w Jedwabnem znęcano się nad Żydami cały dzień, a pozostałych przy życiu zapędzono do stodoły, gdzie ich spalono żywcem. W Jedwabnem zamordowano wówczas około 1600 osób. Bezpośredni udział Niemców w tych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2288

Spis treści
Zamów abonament