Kiedy liczby znaczą głosy
Kiedy liczby znaczą głosy
WŁODZIMIERZ PETROFF
Dla przeciętnego człowieka problemy systemu wyborczego wydają się zupełnie abstrakcyjne i nieinteresujące. Jednak właśnie ten system decyduje w znacznej mierze, czy głos wyborcy przyczyni się do zdobycia mandatu przez daną partię, czy też zostanie on zmarnowany.
System wyborczy określa sposób przekładania się głosów zdobytych przez ugrupowania na liczbę mandatów. Brytyjscy liberalni demokraci w 1992 r. zdobyli 18 proc. głosów, ale otrzymali tylko 3 proc. mandatów. Ta deformacja jest rezultatem brytyjskiego systemu wyborczego opartego na okręgach jednomandatowych i większości zwykłej. W przypadku rzeczywiście proporcjonalnego i równego systemu wyborczego liberalni demokraci powinni otrzymać ok. 18 procent mandatów, a więc 120, a nie 20.
System wyborczy a reprezentacja polityczna
System wyborczy jest instrumentem, za pomocą którego jedne ugrupowania mogą otrzymywać znacznie więcej mandatów, a inne znacznie mniej niż wynikałoby z zasady reprezentacji proporcjonalnej. Zasada ta polega na dokładnym przenoszeniu podziałów politycznych w społeczeństwie (liczba zdobytych przez partie głosów) na podział polityczny parlamentu (liczba...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta