Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kodeks spółek handlowych (55)

17 kwietnia 2001 | Prawo | BN

Kodeks spółek handlowych (55)

Prawa wspólników łączących się

Poprzednie odcinki tego cyklu

Przepisy kodeksu spółek handlowych dotyczące ich łączenia można podzielić na odnoszące się do samej procedury połączenia, regulujące odpowiedzialność osób uczestniczących w łączeniu oraz mające na celu stworzenie mechanizmów ochrony interesów osób, które w toku połączenia mogłyby być narażone na uszczerbek. Tematyka samej procedury połączenia oraz odpowiedzialności osób w niej uczestniczących została już zasygnalizowana w niniejszym cyklu. Przedmiotem refleksji nie było natomiast trzecie ze wskazanych zagadnień, tj. ochrona osób niejako pośrednio biorących udział w łączeniu, w szczególności prawa przysługujące wspólnikom łączących się spółek.

Podstawowym prawem przysługującym wspólnikom (przy czym odniesienie do wspólników w dalszym ciągu tekstu dotyczyć będzie także akcjonariuszy) w toku łączenia spółek jest prawo uchylenia lub stwierdzenia nieważności uchwały połączeniowej. Doznaje ono jednak pewnych modyfikacji w stosunku do zasad ogólnych, na podstawie których może dojść do wzruszenia uchwały. Co więcej, prawo to przysługuje jedynie wspólnikom spółek kapitałowych.

Zgodnie z art. 509 § 2 k.s.h. w ciągu miesiąca od dnia powzięcia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2292

Spis treści

Listy

Zamów abonament