Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kościół do poprawki

17 kwietnia 2001 | Nieruchomości, budownictwo | PJ
źródło: Nieznane

Konserwacja zabytków Tworzenie historii

Kościół do poprawki

Konserwatorzy odkryli, że postacie św. Jana i Jakuba pokryte były grzybem

FOT. ŁUKASZ SIUDA

Pod koniec zeszłego roku zakończyła się odnowa elewacji XIV-wiecznego kościoła św. Barbary w Krakowie i seminarium Jezuitów. Podczas renowacji dokonano kilku odkryć. Ich efektem jest m. in. nowy kolor części kościelnej fasady. Decyzje konserwatorów jak zwykle wywołały spory.

Legenda mówi, że kościół św. Barbary powstał z resztek cegieł niewykorzystanych przy budowie sąsiedniego kościoła Mariackiego. Przez kilka wieków kazania i nabożeństwa w kościele Mariackim - wspaniałym pomniku zasobności mieszczaństwa niemieckiego, osiadłego w Krakowie - były odprawiane w języku niemieckim. Polskojęzyczną świątynią był właśnie kościół św. Barbary. Wprawdzie ta budowla z resztki cegieł mogłaby stanowić ozdobę niejednego miasta, ale w porównaniu z monumentalną bazyliką wydaje się niepozorna. W jej wnętrzu znajdziemy doskonałą kamienną Pietę z lat 1410-20, przypisywaną Mistrzowi Pięknych Madonn, lecz kilkadziesiąt metrów dalej zachwyca...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2292

Spis treści

Listy

Zamów abonament