Kościół do poprawki
Kościół do poprawki
Konserwatorzy odkryli, że postacie św. Jana i Jakuba pokryte były grzybem
FOT. ŁUKASZ SIUDA
Pod koniec zeszłego roku zakończyła się odnowa elewacji XIV-wiecznego kościoła św. Barbary w Krakowie i seminarium Jezuitów. Podczas renowacji dokonano kilku odkryć. Ich efektem jest m. in. nowy kolor części kościelnej fasady. Decyzje konserwatorów jak zwykle wywołały spory.
Legenda mówi, że kościół św. Barbary powstał z resztek cegieł niewykorzystanych przy budowie sąsiedniego kościoła Mariackiego. Przez kilka wieków kazania i nabożeństwa w kościele Mariackim - wspaniałym pomniku zasobności mieszczaństwa niemieckiego, osiadłego w Krakowie - były odprawiane w języku niemieckim. Polskojęzyczną świątynią był właśnie kościół św. Barbary. Wprawdzie ta budowla z resztki cegieł mogłaby stanowić ozdobę niejednego miasta, ale w porównaniu z monumentalną bazyliką wydaje się niepozorna. W jej wnętrzu znajdziemy doskonałą kamienną Pietę z lat 1410-20, przypisywaną Mistrzowi Pięknych Madonn, lecz kilkadziesiąt metrów dalej zachwyca...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta