Dążenie do stabilności i równowagi
Dążenie do stabilności i równowagi
- MFW : Wszędzie wolniejszy wzrost
MACIEJ GRABOWSKI, KRYSTYNA STRZAŁA
Nasze projekcje na 2001 i 2002 zakładają jako warunek stabilnego rozwoju wolniejszą dynamikę popytu krajowego niż wzrostu gospodarczego. Wobec niższego spodziewanego popytu zewnętrznego, głównie w krajach UE, skorygowana w dół w porównaniu z wcześniejszymi przewidywaniami prognoza wzrostu PKB wynosi 3,8 proc. w 2001 roku i 4,2 proc. w 2002 roku.
Polska gospodarka rozwija się nadal w zauważalnie wolniejszym tempie niż w latach 1996-1998, przy czym pierwszy kwartał tego roku przyniósł znaczącą poprawę równowagi makroekonomicznej. Wskazują na to spadek deficytu na rachunku obrotów bieżących i znaczący spadek poziomu inflacji.
Kłopoty "nowych" rynków
Dynamika popytu krajowego w pierwszym kwartale 2001 r. nieznacznie przekroczyła tempo rozwoju gospodarki. Najważniejsze pytania dotyczą trwałości tych zjawisk i odpowiedzi, na ile trwałość tę można zapewnić. To z kolei umożliwi ocenę czy krucha stabilność makroekonomiczna uchroni nas od ewentualnej korekty na rynkach finansowych.
Miniony kwartał upewnił nas, że tzw. rynki wschodzące są podatne na
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta