Szczury liczą barany
Z doktorem Michałem Skalskim rozmawia Andrzej Klewszczyński
ZDJĘCIE MICHAŁ SADOWSKI
Czy to prawda, że Polacy śpią coraz gorzej?
- Istotnie, coraz więcej osób cierpi na bezsenność, a jakość ich snu pogarsza się. Badania przeprowadzone przez CBOS w 1996 roku wykazały, że 25 - 28 procent Polaków ma poważne kłopoty ze snem, zaś gdy w ubiegłym roku podobne badania przeprowadził Pentor, to odsetek osób dotkniętych bezsennością sięgał już 34 procent. Mamy więc w ciągu pięciu lat prawie dziesięcioprocentowy wzrost, co dowodzi, że problem szybko narasta. Zresztą nie jest to zjawisko typowo polskie, bo taka sama tendencja objawia się i w innych krajach, zwłaszcza w tych wysoko uprzemysłowionych.
Jak pod tym względem wypadamy na tle innych nacji?
- Jeśli wierzyć statystykom, to na przykład Francuzi i Niemcy śpią nieco gorzej niż my, a Włosi i Anglicy nieco lepiej. Z tym, że o ile na Zachodzie wiele osób nękanych jest przez bezsenność tylko okresowo, przez kilka dni czy kilka tygodni, o tyle u nas zazwyczaj jest to schorzenie przewlekłe, ciągnące się latami. Sprawę dodatkowo pogarsza fakt, że u Polaków nader często bezsenność występuje pod kilkoma postaciami jednocześnie. Tak więc, nie tylko mamy problemy z zaśnięciem i nie tylko śpimy snem płytkim, przerywanym, ale jakby mało tego, budzimy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta