Życie w cieniu Saddama Husajna
Życie w cieniu Saddama Husajna
ZDJĘCIA TOMASZ CIENKUS
To właśnie tutaj, w Iraku, w widłach Tygrysu i Eufratu, miał się znajdować biblijny raj. To stąd Bóg wypędził Adama i Ewę. Od tego czasu Nizina Mezopotamska już w niczym nie przypomina raju. Od najdawniejszych czasów przez żyzne doliny obu rzek ciągnęły obce wojska, niszcząc cywilizacje Sumerów, Asyryjczyków, Babilończyków i Chaldejczyków. Nie ma wieży Babel, nie ma wiszących ogrodów Niniwy, żołdactwo tyle razy rozdeptywało wymyślne systemy irygacyjne, aż pustynia zaczęła wdzierać się na żyzne niegdyś pola. Tędy Aleksander Wielki szedł na Indie, tędy rzymskie legiony maszerowały przeciw Persom. Bajkowy kalifat bagdadzki zniszczyli Mongołowie.
Także w czasach nowożytnych ziemie dzisiejszego Iraku przechodziły z rąk do rąk - przez dwa stulecia toczyli o nie wojny Persowie z Turkami. Po I wojnie światowej mandat powierniczy w Iraku sprawowali Brytyjczycy, którzy utworzyli też w Bagdadzie emirat i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta