Z hebrajskiego rękopisu
Z hebrajskiego rękopisu
ZOFIA BORZYMIŃSKA
W "Plusie Minusie" z 28 kwietnia (nr 17/2001) ukazał się tekst Jacka Moskwy , dotyczący prozelity Walentego (Walentyna) hrabiego Potockiego. Ta ze wszech miar interesująca postać, głęboko związana z tradycjami Żydów wileńskich, zasługuje na kilka dodatkowych informacji. Walenty Potocki, który przyjął hebrajskie imię Abraham ben Abraham, nazywany był przez Żydów Ger Cedekiem, co oznacza nie tyle Sprawiedliwie Nawróconego, ile Prozelitę lub - dokładniej - Sprawiedliwego Prozelitę.
Jedynym źródłem żydowskim, które zawierało o nim informację, był pochodzący z XVIII w. anonimowy hebrajski rękopis "Maase Ger-Cedek" (Opowieść o Sprawiedliwym Prozelicie). Jego kopie jeszcze na początku XX w. znajdowały się w posiadaniu różnych kolekcjonerów, m.in. w Sankt Petersburgu u pochodzącego z Wilna pisarza, publicysty, artysty, krytyka sztuki i orientalisty Dawida Maggida, syna Hilela Noacha Maggida-Steinschneidera, wileńskiego genealoga i bibliografa. Można je też było spotkać w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta