Pewność podatnika
Pewność podatnika
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
W świetle art. 2 konstytucji, ustanawiającego zasadę państwa prawnego, podatnik nie może ponosić negatywnych konsekwencji, gdy zastosował się do błędnej informacji udzielonej mu przez urząd skarbowy w trybie art. 14 § 4 ordynacji podatkowej. Taką ważną dla bezpieczeństwa podatników tezę zawarł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 4 grudnia 2000 r.
Instytucja urzędowych interpretacji i wyjaśnień prawa podatkowego, zapisana w art. 14 ordynacji, choć jej celem jest zmniejszenie stanu niepewności powodowanego przez wciąż kiepskie, niejasne przepisy podatkowe, sama budzi liczne wątpliwości interpretacyjne.
Ministerialna i indywidualne
W pkt 2 § 1 art. 14 ordynacji nałożono na ministra finansów obowiązek dążenia do zapewnienia jednolitego stosowania prawa przez organa podatkowe oraz kontroli skarbowej. Działaniem, które ma prowadzić do tego, jest przede wszystkim dokonywanie urzędowych interpretacji, przy uwzględnieniu orzecznictwa sądów i Trybunału Konstytucyjnego. W § 6 art. 14 wyraźnie napisano, że zastosowanie się przez podatnika do urzędowej interpretacji nie może mu szkodzić.
W ordynacji nie ma analogicznej "gwarancji bezpieczeństwa" w odniesieniu do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta