Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zanim ustawią urny

18 czerwca 2001 | Prawo | BZ
źródło: Nieznane

Delikty z ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu

Zanim ustawią urny

RYS. JACEK FRANKOWSKI

BOGUSŁAW ZAJĄC

Podstęp, rozumiany jako informacyjne zabiegi sprzyjające pozyskiwaniu głosu wyborcy, jest nieodłączny od kampanii wyborczej. Zabronione są natomiast niegodne demokratycznego państwa prawa sposoby wywierania wpływu na ostateczny wybór głosującego.

Wybory do Sejmu i Senatu, które odbędą się 23 września tego roku, zostaną przeprowadzone na podstawie ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu z 12 kwietnia 2001 r. (Dz. U. nr 46, poz. 499; dalej: ordynacja).

Można ostrożnie wyrazić przypuszczenie, poparte obserwacją dotychczasowej praktyki prawotwórczej, że w kwestii deliktów - czynów naruszających zasady demokratycznych, powszechnych wyborów, nie będzie istotnie odbiegać od rozwiązań przyjętych w ordynacji wyborczej na stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej.

Rzetelność wyborów, maksymalnie dokładne, wierne wyliczenie głosów oddanych na poszczególne partie lub konkretnych polityków to przede wszystkim kwestia poprawności postępowania członków komisji wyborczych wszystkich szczebli. Dopiero w następnej kolejności rzetelności wyborów powinny bronić przepisy prawa karnego.

Przestępstwo jest, choć winny się nie znalazł

Ochronna wobec...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2343

Spis treści
Zamów abonament