Cicho w sklepach?
Cicho w sklepach?
RYS. JACEK FRANKOWSKI
ARKADIUSZ MICHALAK
Przyrównanie w konstytucji praw na dobrach niematerialnych (więc i autorskich) do prawa własności ma głęboki sens. Są w swej istocie podobne, należy się im zatem podobna ochrona.
Krakowski Sąd Okręgowy w sprawie Stowarzyszenia Artystów i Wykonawców STOART przeciwko Julius Meinl orzekł 4 czerwca, że jeden ze sklepów należący do owej sieci ma obowiązek uiszczenia tantiem na rzecz twórców za wykorzystywanie ich utworów w celach komercyjnych z naruszeniem przepisów ustawy o prawie autorskim (dalej - pr. aut.) o tzw. dozwolonym użytku ("Muzyka steruje klientem", "Rz" z 5 czerwca). Orzeczenie to bez względu na jego dalsze losy to istotny krok w kierunku ochrony autorskich praw majątkowych, a ponieważ zapewne spowoduje falę następnych procesów, warto zadać sobie pytanie, jak daleko powinien sięgać monopol podmiotu uprawnionego z autorskich prawa majątkowych i jakie ograniczenia tego monopolu są dopuszczalne i pożądane.
Jak własność
Prawa na dobrach niematerialnych będące prawami bezwzględnymi (skutecznymi erga omnes) w istocie przypominają prawo własności. Dostrzegał to już John Locke, który pisał, że każdy człowiek ma prawo do owoców swojej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta