Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Taworski, człek zacny...

23 czerwca 2001 | Plus Minus | JS

Taworski, człek zacny...

JANUSZ SZUBER

Jego pamflet "Przeciw poetom", dołączony do pierwszego tomu "Dziennika", studiowanego w nabożnym skupieniu przez licealistę, miał dla mnie wtedy, jak wszystko, co wyszło spod jego pióra, rangę objawienia i niewątpliwie wywarł silny wpływ na przyszłego wierszopisa. Gombrowicz - dla mojego pokolenia, ale przecież nie tylko mojego, postać i dzieło szczególnie ważne, czytany wielokrotnie w wydaniach krajowych z okresu odwilży popaździernikowej, później dostępny jedynie w przemycanych z Paryża książkach Instytutu Literackiego czy wreszcie w edycjach drugiego obiegu. Jednym z takich dzieł nieosiągalnych oficjalnie w PRL-u była książka występująca pod paroma tytułami: Witold Gombrowicz "Entretiens avec Dominique de Roux", Dominique de Roux "Rozmowy z Gombrowiczem", Witold Gombrowicz "Testament", z kolei w wydaniu krakowskiego Wydawnictwa Literackiego, uzupełniona garścią zapisów z "Dziennika", a więc tak jak w pierwodruku w zeszytach "Kultury", stanowiąca tom X "Dzieł" Witolda Gombrowicza pt. "Dziennik 1967-1969".

Nie od rzeczy będzie wspomnieć tu, że badacze i edytorzy są raczej zgodni, iż owe rozmowy - od początku do końca - napisał sam Gombrowicz, który parokrotnie (po hiszpańsku i po polsku) przeprowadzał wywiady z samym sobą, uważając siebie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2348

Spis treści
Zamów abonament