Gotowi do konkurencji w Unii?
Gotowi do konkurencji w Unii?
Im lepiej, tym trudniej - komentarz
Polska gospodarka jest w stanie oprzeć się konkurencji Jednolitego Rynku - taka będzie prawdopodobnie ocena Komisji Europejskiej. KE wyda ją jesienią i będzie to oznaczać, że Polska spełnia dwa z trzech podstawowych kryteriów członkostwa w Unii. Pozostanie jeszcze zakończenie procesu wprowadzania w życie prawa europejskiego.
W ogłoszonym w listopadzie 2000 roku raporcie o stanie przygotowań Polski do członkostwa w UE Komisja uznała, że duży deficyt rachunku bieżącego i wysoka inflacja to dwa główne problemy makroekonomiczne, z jakimi musi się uporać rząd. Wczoraj urzędnicy KE powiedzieli, że te dwa zagrożenia "stopniowo znikają". Ustalony przez NBP cen inflacyjny (6-7 proc.) powinien być w tym roku osiągnięty.
Eksporterzy starają się
Zdaniem urzędników KE, "godne podziwu" są wyniki polskiego eksportu. Jak podał właśnie Eurostat, w I kwartale tego roku polski eksport do Unii wzrósł o 25 proc. (licząc w euro) w stosunku do analogicznego okresu 2000 r. Żaden z głównych partnerów Unii nie zdołał w takim tempie zwiększyć sprzedaży na rynek "piętnastki". Również w 2000 roku sprzedaż polskich firm do Unii wzrosła o 25 proc.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta