Więzień pewnych kół
Więzień pewnych kół
RYS. MARIUSZ KOMPA
BEATA ZUBOWICZ
Gdyby zapytać Polaków, kim jest dla nich papież Jan Paweł II, większość odpowiedziałaby zapewne - autorytetem moralnym. Kim jest jednak dla zachodnich Europejczyków? Największym obskurantem stulecia czy odnowicielem Kościoła i inicjatorem rekonkwisty katolickiej? Nawet prasa ma trudności z określeniem, kim jest Ojciec Święty - coraz rzadziej zresztą ktoś go jeszcze tak nazywa.
Wiele gazet ma wyraźną wizję, jaki powinien być idealny papież i jaka powinna być jego rola w świecie. Wiadomo więc, że powinien wspierać dialog międzywyznaniowy, spotykać się z przedstawicielami innych religii, najlepiej na wspólnych modlitwach o pokój, i przepraszać za błędy przeszłości. Za taką właśnie działalność Jan Paweł II bywa nagradzany pozytywnymi komentarzami. Pochwały jednak milkną, gdy papież mówi o zasadach moralnych. Ostrą krytykę wywołuje na przykład pryncypialny sprzeciw Jana Pawła II wobec legalizacji eutanazji, aborcji i małżeństw homoseksualnych.
Prasa nie upatruje już w Kościele wartości duchowych i transcendentnych. Kościół jawi się jej jako hierachiczna instytucja o przestarzałym sposobie myślenia, a papież to po prostu jej szef. O tym, że to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta