Kamień jest symbolem mocy
Profesor Zygmunt Krzak o największej uniwersalistycznej religii ludzkości i jej istocie: kulcie zmarłych przodków
Kamień jest symbolem mocy
FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI
Jeszcze w tym roku nakładem Ossolineum ukażą się "Megality świata"; w 1994 roku "Megality Europy" opublikowało PWN - dlaczego aż dwa potężne tomy na jeden temat?
ZYGMUNT KRZAK: Ponieważ mówią o kluczu do rozumienia prehistorii, początków cywilizacji, archaicznego światopoglądu, czyli naszych korzeni. Megality występują w Afryce, Europie, południowej Azji, na Dalekim Wschodzie, w Indonezji, na Oceanii, w obu Amerykach i sporadycznie w Australii. Na świecie są ich setki tysięcy.
Co mają wspólnego?
Są strukturalną jednością. Powszechnie występują okrągłe kurhany z wewnętrzną kamienną komorą grobową; kamienne, ziemne i drewniane kręgi (kromlechy) stanowiące święte struktury, oddzielające sacrum od profanum; oraz menhiry, pojedyńcze i w zgrupowaniach. Kurhanom z reguły towarzyszyły kręgi; szczyt wieńczył menhir. Struktura ta reprezentuje tzw. górę kosmiczną, czyli górę świata, symbol kosmosu wyłonionego z podświadomości szamańskiej. Reprezentuje ona ziemię wyłaniającą się z pierwotnego oceanu czy chaosu. Jest łącznikiem między trzema strefami kosmicznymi: podstawa tkwi w świecie podziemnym, wierzchołek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta