Z jednej okupacji pod drugą
Kresy przed i po 22 czerwca 1941 roku
Z jednej okupacji pod drugą
LWÓW. WIĘŹNIOWIE POMORDOWANI PRZEZ NKWD PRZED WKROCZENIEM WOJSK NIEMIECKICH
FOT. OŚRODEK KARTA
JAN SKÓRZYŃSKI Sześćdziesiąt lat temu, 22 czerwca 1941 roku hitlerowskie Niemcy zaatakowały swego dotychczasowego sojusznika - Związek Radziecki. Było to otwarcie nowego, chyba najważniejszego frontu II wojny światowej. Porozmawiajmy o sytuacji na polskich kresach tuż przed i tuż po rozpoczęciu wojny. Był to koniec okupacji sowieckiej na ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej i początek okupacji niemieckiej na tych terenach. Jak wyglądało to przejście z jednej okupacji pod drugą?
PAWEŁ MACHCEWICZ: W ciągu kilkunastu dni od rozpoczęcia wojny niemiecko-sowieckiej wschodnia część ziem polskich przeszła spod trwającej prawie dwa lata okupacji sowieckiej pod okupację niemiecką. Kilka dni przed 22 czerwca miała miejsce czwarta fala deportacji Polaków z terenów zajętych w 1939 r. przez Związek Sowiecki. Jaka była skala tych deportacji, jakie grupy ludności wywieziono?
BOGDAN MUSIAŁ: Deportowano ok. 90 tys. osób. Przede wszystkim ludzi z regionu przygranicznego, postrzeganych jako niebezpieczni dla strony sowieckiej w razie wojny. Po stronie sowieckiej na terenach przygranicznych zdawano sobie sprawę, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta