Telefoniczny dyżur eksperta: na ratunek wielkiej płycie, W skrócie
- Telefoniczny dyżur eksperta: na ratunek wielkiej płycie
- W skrócie Telefoniczny dyżur eksperta
Na ratunek wielkiej płycie
Na pytania czytelników dotyczące rewitalizacji starych budynków spółdzielczych odpowiadał w ubiegłym tygodniu Adam Pietrusiewicz, kierownik Działu Przygotowania i Realizacji Inwestycji Spółdzielni Inwestycji Mieszkaniowych Ursynów w Warszawie.
Gołym okiem widać, że budynki z wielkiej płyty budowane w latach 90. wyglądają zupełnie inaczej niż te sprzed 20-30 lat. Na czym polegają różnice?
Budynki te stawiano według nowej normy cieplnej, więc nawet nie wymagały docieplania, które jest konieczne przy starych prefabrykatach. Domy te zostały również lepiej zaprojektowane, mają bardziej przestronne klatki schodowe, solidniej zaplanowane wnętrza. Nadal są to jednak prefabrykaty.
Na czym polega rewitalizacja budynku z wielkiej płyty?
Najpierw trzeba go ocieplić. Wszystkie budynki z lat 70. i 80. tego wymagają, ponieważ straty ciepła były w nich ogromne. Następna czynność to wymiana okien. Jeżeli te dwie rzeczy zostaną zrobione dobrze, to i inne elementy związane z konstrukcją budynku będą właściwie zakonserwowane. Stan techniczny domu powinien zostać oceniony przez rzeczoznawcę. Konieczne jest sprawdzenie stanu konstrukcji. Zazwyczaj jednak nie ma zagrożenia trwałości
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta