Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi

27 sierpnia 2001 | Ekonomia | AK
źródło: Nieznane

Co może a czego nie powinien robić ustępujący rząd - mówią ekonomiści

Na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi

ANTONI KOWALIK

Przysłowiowe pięć minut przed utratą władzy to zły czas na zmiany podatków, systemu emerytalnego czy podpisywanie kontraktów strategicznych. O tak fundamentalnych sprawach nie powinien decydować w pośpiechu rząd, który odchodzi - mówią ekonomiści. Nie ma jednak pełnej zgody, które decyzje, np. w prywatyzacji, należy uznać za pospieszne.

- Jeśli decyzje w sprawach ważnych dla państwa są podejmowane tuż przed oddaniem władzy, powstaje obawa o ich merytoryczne podstawy. Trudno zaprzeczyć, że dokonywane w ten sposób prywatyzacje służą nie interesom gospodarczym kraju, lecz doraźnym fiskalnym celom ustępującego rządu - mówi Andrzej Sadowski, wiceprezes Centrum im. A. Smitha.

Dlaczego nie wcześniej

Czy więc w obecnej sytuacji rząd powinien podejmować tzw. szybkie prywatyzacje? Czy w krótkim czasie, jaki pozostał do wyborów, należy zmieniać system podatkowy, przyjmować ustawy zwiększające przyszłe wydatki budżetu, podpisywać kontrakty o znaczeniu strategicznym, jak dostawy gazu dla Polski czy wyposażenia armii?

- Należałoby zapytać,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2402

Spis treści
Zamów abonament